STRAŻACY O WYPALANIU TRAW

  • dodano 26 kwietnia, 2019

Nasi strażacy odwiedzili Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Głoskowie.

Nasze pojawienie się w szkole nie było przypadkową wizytą. Spotkaliśmy się z uczniami szkoły podstawowej, by opowiedzieć im o niebezpieczeństwach płynących z wypalania traw. Nasi słuchacze, dowiedzieli się jak łatwo pożar traw może przerodzić się w zagrożenie o dużo większej trudności w opanowaniu. W oparciu o przygotowaną prezentację, wiedzę i doświadczenie, staraliśmy się „otworzyć oczy” na powszechnie palący problem. Podkreśliliśmy jak łatwo zaprószyć ogień na suchych łąkach i polach, oraz powiedzieliśmy jak szybko pożar potrafi się rozprzestrzeniać na przykład w stronę pobliskich lasów czy zabudowań. Odpowiedzieliśmy również na liczne pytania kierowane do nas przez uczniów tejże szkoły. Jeśli są Państwo ciekawi, jak szybko potrafi się rozprzestrzenić ogień, to już tłumaczymy. Pożar na łące, w zależności od prędkości wiatru, może osiągnąć prędkość rozprzestrzeniania się nawet do 20km/h, gdzie dla porównania średnia prędkość biegacza może wynosić ok 19km/h. Takie prędkości mogą sprowadzić zagrożenie dla ludzi przebywających w pobliżu oraz zwierząt, które nie mają możliwości ucieczki. Pożary niszczą naturalne siedliska zwierząt wszelkiej wielkości, a wypalony obszar nie wróci do swojego poprzedniego wyglądu, co na stałe wpływa na krajobraz.

WIDZĄC POŻAR DZWOŃ POD NUMER 998!

Kategorie: Aktualności z OSP