Nasz Sprzęt

Alarmowanie Straży Pożarnej

Oznaczenia Pojazdów

Dystynkcje obowiązujące w OSP

Ochotnicza straż pożarna (OSP) – umundurowana, wyposażona w specjalistyczny sprzęt, organizacja społeczna, składająca się z grupy ochotników, przeznaczona w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.

Nasza jednostka od 1995 roku należy do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. KSRG stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, obejmującą ratowanie życia, zdrowia, mienia i środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń.

Aby spełniać wymogi KSRG oraz skutecznie działać w sytuacjach zagrożenia szkolimy się w zakresie:

1. Gaszenia Pożarów.
  2. Ratownictwa Technicznego(drogowego).
  3. Ratownictwa Medycznego.
  4. Usuwania miejscowych zagrożeń
  5. Obsługi sprzętów ratowniczo – gaśniczych

Do głównych celów i zadań OSP należą:

1. prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami.
  2. Udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska, wypadków oraz innych klęsk i zdarzeń.
  3. Informowanie ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi.
  4. Upowszechnianie, w szczególności wśród członków, kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalnej i oświatowej.
  5. Wykonywanie zadań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej.
  6. Działania na rzecz ochrony środowiska.
  7. Wspomaganie rozwoju społeczności lokalnych na własnym terenie.
  8. Wykonywanie innych zadań określonych w statucie OSP.
  9. Udział w zawodach sportowo-pożarniczych.

Strażacy obchodzą swoje święto dnia 4 maja, jest to Międzynarodowy Dzień Strażaka.
4 Maja jest dniem wspomnienia Św. Floriana patrona wszystkich strażaków.

Figura Św. Floriana stojący przy Strażnicy w Złotokłosie