JAK RADZIĆ SOBIE Z UPAŁEM

  • dodano 4 lipca, 2019

Jakie zagrożenia niosą ze sobą bardzo gorące dni? Jak zniwelować ekspozycję na promienie słoneczne? Oraz co robić, gdy czujemy się źle na słońcu? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedzi poniżej.

Przez ostatnie dni doświadczyliśmy bardzo wysokich temperatur, nie tylko na terenie naszego województwa, a na obszarze całego kraju. Mimo, że fala wysokich temperatur na razie nas opuściła, a długoterminowa prognoza pogody nie zwiastuje już aż tak wysokich temperatur, to warto znaleźć poniżej odpowiedź na wyżej postawione pytania i być gotowym na każdą ewentualność.

W wyniku przegrzania organizmu może dojść do udaru cieplnego. Szczególnym jego rodzajem jest udar słoneczny, czyli przegrzanie wskutek silnego nasłonecznienia. Z udarem cieplnym spotykamy się wtedy, gdy organizm ma utrudnione lub wręcz uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła. Do sytuacji takiej może dojść w trakcie pracy w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu bez przewiewu, podczas długotrwałego przebywania na słońcu, w trakcie dłuższego marszu, gier, zabaw lub plażowania w okresie dużych upałów oraz w czasie gorących kąpieli wodnych i parowych. U

Udar słoneczny – jest stanem zagrożenia zdrowia lub nawet życia, wymaga natychmiastowej pomocy lekarza.
Objawy: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Pierwsza pomoc: połóż poszkodowaną osobę w chłodnym miejscu. Poluzuj ubranie, użyj zimnej mokrej tkaniny jako okładu do obniżenia temperatury ciała (okład należy położyć przy dużych naczyniach krwionośnych, czyli w pachwinach i pod pachami(. Podawaj do picia wodę małymi łykami, jeśli wystąpią nudności, odstaw wodę. Jeśli wystąpią wymioty, szukaj natychmiastowej pomocy medycznej. W przypadku utraty przytomności przy wyczuwalnym oddechu, ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.

Oparzenia słoneczne – objawy: zaczerwienienie i bolesność skóry, możliwe swędzenie, pęcherze, gorączka, ból głowy. Pamiętajmy, że oparzenia występują w trzech stopniach, a dostając oparzenia słonecznego możemy doświadczyć oparzenia nawet drugiego stopnia, objawiającego się zaczerwienieniem oraz pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym.
Pierwsza pomoc: weź chłodny prysznic, zmyj olejek (kremy), jeśli na skórze wystąpią pęcherze , zrób suchy, sterylny opatrunek i skorzystaj z pomocy lekarza.

Spędzając czas w gorące dni nad wodą, pamiętajmy o kąpaniu się w miejscach do tego wyznaczonych, najlepiej tam, gdzie na straży jest ratownik wodny. Forma takiej aktywności często wiąże się z piciem alkoholu. Pamiętajmy by pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Jeśli mamy jednak ochotę wejść do jakiegoś zbiornika wodnego, schodząc po długiej ekspozycji na słońcu, zróbmy to powoli lekko ochlapując i schładzając ciało. Ominięcie tego kroku (np skok do wody) może doprowadzić do doznania szoku termicznego, równie niebezpiecznego dla naszego życia.

By ograniczyć przyjmowaną ilość ciepła, zacznijmy od nakładania na ciało olejku do opalania ( warto taką czynność wykonać również w mieście, gdy nie mamy w planach plażowania), zakładajmy jasne ubrania, i koniecznie miejmy nakrycie głowy. Gorące dni wzmagają potliwość w naszym organizmie, więc wypijajmy ok 2,5l wody. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i osoby starsze, zapobiec długotrwałemu przebywaniu na słońcu dostosować ubranie do panującej temperatury i na bieżąco podając płyny.

Poniżej przedstawiamy kilka interesujących grafik powiązanych z naszym wywodem. Tak, jeden z obrazków pobrany jest z jednej z popularnych stron internetowych (strona raczej ma charakter humorystyczny), jednak ten obrazek może, a nawet powinien dać do myślenia.

Kategorie: Aktualności z OSP